25 Aralık 2010 Tarihinde Rotary Kültür Elçilerimiz Müze Eğitimcisi Halil Demirdelen ile Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Bir Yolculuğa Çıktı.

Rotary Kültür Elçileri Projemizin 25 Aralık 2010 tarihinde 10:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılan 7. uygulamalı dersinde, üniversitelerin çeşitli bölümlerinde okuyan gönüllü kültür elçilerimiz Müze Eğitimcisi Halil Demirdelen hocamızla birlikte Anadolu Medeniyetleri Müzesini detaylı biçimde incelediler.

Bu uygulamalı eğitim kapsamında, Müze binaları ve Müzenin tarihçesi hakkında genel bilgiler, müzede sergilenen eserler ve koleksiyonlar, depolardaki mevcut eserler, sergileme ve koruma yöntemleri, müzelere eserler nasıl ve hangi yollardan gelmektedir, şeklindeki teorik bilgilendirmelerin dışında, müzede kronolojik olarak sergilenen eserler ve ait oldukları uygarlıklar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğitimin sonunda müzenin eğitim atölyesinde tablet yazımı (kil çamura) ve sikke (Müze logolu para basma) uygulamaları da yapılmıştır.

Tüm gezi boyunca verilen uygulamalı eğitimin yanında, Halil Demirdelen tarafından müze nasıl gezdirilir ve rehberlikte petagojik yaklaşım konusunda da değerli bilgiler alan gençlerimiz, gezi sonunda yorgun ancak bir o kadar da bilgiliydiler.

Projemize destek veren Müzeler Müdürlüğü’ne ve değerli katkıları ile eşşiz anlatım üslubu için de müze eğitimcimiz Sayın Halil Demirdelen’e çok teşekkür ederiz.