Kulübümüz

Kulübümüz Hakkında

2021 yılında 36. yılını kutlayan kulübümüz, Ulus Rotary Kulübü tarafından kurucu başkanımız Rotaryen Dr. Berdan Akalın tarafından 05.Nisan.1985 tarihinde Bahçelievler semtinde oturan veya işyeri olan kişilerden oluşturularak kuruldu. 22.Mayıs.1987 tarihinde Charter alan (Uluslararası Rotary tarafından tanınan) Kulübümüz ilk toplantısını Kızılay’daki Etap Mola Otelinde gerçekleştirdi. Bu toplantıda kulüp toplantılarının Perşembe günleri öğle saatlerinde yapılması kararlaştırıldı. Daha sonra 1990-1991 döneminde alınan bir kararla toplantılar akşam saatlerine alındı.

Kulübümüz Polio Mücadelesini Bölgemizde ilk başlatan kulüptür. Bu öncü rolümüz tüm bölge ve ülkemizde Polio’nun sona ermesi ile başarıya ulaşmıştır.

Kuruluşumuzdan bugüne kadar yaptığımız haftalık toplantılarımız sırasıyla Etap Mola, Evkuran, Bulvar Palas, Best Otel, Ankara Kulübü, Houston Otel, Limak Ambassadore Otel, Wyndham Otel, Atlı Otel, Holiday Inn Otel’de yapılmış olup, kulübümüz halen Swiss Otel’de toplanmaktadır.

Kulübümüzün bugüne kadar yaptığı toplantılara, Sayın Süleyman Demirel, Sayın Vedat Dalokay, Sayın İstemihan Talay, Sayın Ersin Faralyalı, Sayın Uluç Gürkan, eski hakemlerimizden Sayın Talat Tokat ve Sayın Erman Toroğlu ve Uluslararası Rotary Başkanı Mr. Mat Caparas ve mesleği üzerinde söyleşide bulunan birçok ünlü kişi konuşmacı olarak katılmışlardır.

Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü hamiliğinde, 1994 yılında Ankara Bahçelievler Rotaract Kulübü, 1996 yılında Tandoğan Rotary Kulübü, 2003 yılında Kastamonu Rotary Kulübü, 2010 yılında Ankara Bahçelievler Interact Kulübü ve 2012 yılında Çayyolu Rotary Kulübü kurulmuştur.

Kulübümüz üyelerinin %100 Paul Harris Dostu, %100 Benefactor ve %100 EREY olduğu bölgemizdeki tek kulüptür.

Kulüp Marşımız tüm geçmiş dönem başkanlarımızın ve üyelerimizin ortak ruhunu temsil eder. Berdan AKALIN ve Coşkun DOĞUSAL tarafından hazırlanmıştır.

KULÜP MARŞIMIZ

Bir gönül bahçesi kulübümüz
Sevgi, dostluk, kardeşlikle süslü
Daha mutlu bir ülke yaratmaya
Katkıda bulunmak ülkümüz
Rehberimiz;
Atamız, Bayrağımız, Ülkemiz
Barış içinde yardımlaşma,
Sevgiyle hizmet ve paylaşma
Bir gönül bahçesi kulübümüz
Biz, Bahçelievler Rotary Külübü’yüz

Söz : Rtn.Erdinç KANIMTÜRK
Beste: Metin GERÇEKER

Kulüp marşımızı oluşturduğu için Kurucu Geçmiş Dönem Başkanımız Berdan AKALIN’a teşekkürü bir borç biliriz.

Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü Uluslararası Rotary 2430. Bölge kulübüdür. Bölge web sitesine http://www.rotary2430.org.tr/ adresinden ulaşılabilir. Uluslararası Rotary’nin web sitesi ise https://www.rotary.org/ ‘dur.