TBD GENÇ VE ANKARA BAHÇELİEVLER ROTARY BİLİŞİM YAZ KAMPI

Değerli Rotary Ailemiz,
Bu gün güzel bir gün. Bilişim teknolojileri, yazılım gençlerimizin geleceği. Bu konuda bu dönem ilkini bu gün başlattığımız projemiz dönem içindeki 3 farklı bilişim projesinin ilki. Bilişim Projeleri Komite başkanımız Rtn. Melih AŞICI’ya ve tüm komitesine teşekkürü bir borç biliriz. Rotaract Başkanımız Emin KARA ve Rotaract’larımız’da canla başla yeni kayıtlar aldılar. TRT canlı yayını 13.00’de gerçekleşti. “Rotary Harekete Geçenler” temalı Roll Up’larımız ilk defa burada kullanıldı.
ANKARA’DA GENÇLER BİLİŞİM RÜZGARI ESTİRİYOR
“BİLİŞİM KAMPI” BAŞLADI…
Türkiye Bilişim Derneği-TBD Genç Çalışma Grubu öncülüğünde, Bahçelievler Rotary Kulübü partnerliğinde Ankara’da gençlerle bilişim rüzgarı estirmeye başladı. 1.200 genç arasından seçilen 400 öğrenci, 2’inci TBD Genç Bilişim Kampı’nda bir araya geldi. Türkiye’nin farklı kentlerindeki 20 üniversiteden seçilen öğrenciler 11-15 Ağustos tarihleri arasında ücretsiz eğitim alacak. Bilişim Kampı’nda katılımcı gençler Türkiye’nin bilişim ordusunu kurmaya hazırlanıyor.
Bilişim Kampı’nın hedeflerinin arasında, daha fazla eğitimci ile çalışmak, daha fazla derslik açıp daha büyük hedef kitlelere ulaşmak yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra bu sene ek olarak hem eğitici, hem de sosyal bir proje gerçekleştirilebilmesine ilişkin eğitimler arasında düzenlenecek eğlenceli faaliyetlerle katılımcıların motivasyonlarını artırılması sağlanıyor.
TOBB ETÜ ve Ankara Bahçelievler Rotary Kulübü desteği ile hayata geçirilen Bilişim Kampı’nda, bilişim alanında eğitim gören gençlerin fikir ve projeleri ile milli kalkınmaya destek sunmaları ve bilime faydalı olmalarını sağlamak için düzenleniyor. Beş gün sürecek kampta gençler arasında mesleki dayanışmanın güçlenmesi, sektörün sorunlarına gençlerin gözünden çözüm aranması ve geleceğin bilişimcilerinin ortaya koyacağı çözüm önerilerini tartışmak hedefleniyor. Kampta, engelli katılımcılar da yerini aldı.
15 Ağustos tarihine kadar gerçekleşecek olan Bilişim Kampı’nda, gençlere ayrıca TBD Ankara Şubesi tarafından GNU/ Linux Sistem Eğitimi, Web Programlamaya Giriş, PHP Programlamaya Giriş ve C Tabanlı Programlama eğitimleri de verilecek. Gerçekleştirilen dersler şu şekilde sıralanıyor: GNU/ Linux Sistem Yönetimi birinci düzey eğitimi, C++ ve C Programlama dili, Java/ Kotlin, HTML/ CSS/ , PHP, Programlama Çocuk Oyuncağı, Engelsiz Kodlama Atölyesi.