ÜYELİK VE ÜYELİK GELİŞTİRME AYI

Değerli Rotary Ailemiz,

Bu ay Rotary Üyelik ve Üyelik Geliştirme Ayıdır.

“İki yüzden farklı coğrafyada kendi kadar, kendi ailesi kadar başka hayatları, başka aileleri düşünen ve bu yola baş koymuş, insanlık için, iyilik için harekete geçen bir milyon iki yüz binden fazla insan. Ortaya çıkardıkları enerjiyi, ortaya çıkardıkları iyiliği ölçebilecek yeterlilikte bir aletin icat edildiğini duymadım. Ama biliyorum ki, bu insanlar çok cesurlar, savaşçılar daha önemlisi yaptıkları işe, mensubu oldukları kuruma canı gönülden inanıyorlar. Yoksa hangi kuvvet dün sade bir iş insanı, sade bir meslek erbabı olan kişinin dünya üzerinden bir illeti yok etmek için yılmaz bir savaşa girebileceğini söyleyebilir ki?

Ya da hangi kuvvet, Bill Gates gibi dünyanın en önemli iş insanlarından birinin gözü kapalı olarak milyonlarca doları bir Sivil Toplum Kuruluşuna vermesini sağlayabilir. İşte o kuvvet bizim de mensubu olduğumuz kurumun Rotary’nin gücü. Sadece bu hikaye dahi yeter göğsümüzde yaptığımız iyiliklerin nişanesi olarak duracak o rozeti gururla taşımak için, “evet biz Rotaryeniz, bizden size iyilikten başka bir şey gelmez” demek için.” UR. 2430. Bölge 2018-2019 Dönemi Guvernörümüz Rtn. Altan ARSLAN böyle söylüyor.

Ağustos ayı üyelik ve üye geliştirme ayıdır. Bu ay, bizlere yeni katılacak dostlarımız teşvik etmenin, yeni üyeliğin anlamının vurgulandığı aydır. Rotary her yıl yüz binlerce yeni üye almakta, ancak yine her yıl yüzbinlerce üyeyi de kaybetmektedir. Rotary olarak, yıllık net üye kazancımız 8.000’dir. Bunun anlamı, Rotary’nin yeni üye alma sorunu olmadığıdır. Buna karşın, net olarak söylenebilir ki Rotary’nin üye kaybı sorunu vardır. En çok üye kaybı Rotaryen’in ilk üç yılında yaşanmaktadır. En önemli çözüm ise Rotaryenlerin görev alması ve bu yolla kulübüne entegre olmasıdır. Üyelerimize sahip çıkmalıyız.

Kulübümüzün genç Rotaryenleri ve değerli eşleri canla başla projeler için çalışıyorlar. Her biri bir projede görev alıyor ve Rotary’nin anlamını toplumla paylaşıyorlar.

Rotaryen saygı ve sevgilerimizle.