PAUL HARRİS HEM İLK HEM İLK DEGİL

Rotary Kulübünün dünyadaki ilk başkanı Paul Harris’midir?
Cevap: Hayır
Uluslararası Rotary’nin dünyadaki ilk başkanı Paul Harris’midir?
Cevap : Evet
Karmaşık gibi gözüken bu iki cevabın gerçekte çok basit bir açıklaması vardır. Paul Harris 1905 yılında Chicago şehrinde dünyanın ilk Rotary kulübünü kurdu ve organize etti. Ama kulübün ilk başkanı kendisi olmadı. Aynı kulübün kurucu üyelerinden olan Silvester Schiele ilk Rotary kulübünün ilk başkanıdır.
1910 yılına gelindiğinde, kulüp sayısı 16’yı bulmuştu ve bunların birleştiği topluluğa Milli Rotary Kulüpleri Derneği adı verildi. Birkaç yıl sora kulüplerin sayısı ve ülkeleri artıp Kanada, İngiltere, Irlanda ve Iskoçya’da Rotary kulüpleri kurulunca Uluslararası Rotary Kulüpleri Derneği adını aldı. 1922 yılında ise, bu da kısaltılarak “ROTARY INTERNATIONAL – ULUSLARARASI ROTARY” benimsendi.
1910 yılında Rotary kulüplerinin uluslararası olarak örgütlenmesi sırasında başkanlığa seçilen kişi Paul Harris olmuştu. Bu görevde iki yıl süreyle 1910 yılından 1912 yılına kadar çalıştı. Böylece ilk kurduğu kulübün başkanı olmayı kabul etmeyip bir başka kişiyi layık görme alçak gönüllülüğünü gösteren Paul Harris, Uluslararası Rotary gibi dünya çapındaki bir kuruluşun ilk başkanı olarak seçildi.

bir yorum bırakın