ROTARY EŞLERİ

Dünyanın çeşitli yerlerindeki pek çok Rotary kulübünde erkek üyelerin eşleri sevgi yüklü bir şekilde ‘Rotary Ann’ler) olarak tanımlanır. Bu tanımhama bir küçük görme anlamında olmayıp, ilginç bir tarihi vesileden doğumuştur.
1914 yılında San Francisco Rotaryen’heri Houston’da yapılmakta olan Rotary Konvansiyonu’na katılmak üzere özel bir trene binmişlerdi. 0 günlerde Rotary toplantılarına çok az sayıda eş katıhırdı ve tren Los Angeles’te duruncaya kadar içindeki tek kadın, Rotaryen Bru Brunnier’in eşi idi. Tren Los Angeles’ta konvansiyona katılacak yeni delegeleri aldığında Bayan Ann Brunnier Rotaryenlerin Ann’ı olarak tanıtıldı. Bu titr kısa bir süre sonra (Rotary Ann) haline geldi. Batıdaki kulüpler, Rotaryenleri bir sonraki konvansiyonlarını yapn ak için San Francisco’ya davet edeceklerinden, Houston’da sahnelenmek üzeri bir seri şarkılar ve gösteriler tertiplediler. Rotaryenlerin bir tanesi de (Rotary Ann) şarkısı besteledi. Houston’a varışta tren bir heyet tarafından karşılandı. Karşılıyanlardan biri de Philadelphia’hı Guy Gundaker idi ve onun karısının adı da Ann idi. Gürültülü ve neşeli karşılama sırasında birisi Rotary Ann şarkısını söylemeye başladı. Ufak tefek 2 kadın, Ann Brinnier ve Ann Gundaker erkeklerin omuzuna alınarak istasyon boyunca taşındı. Orada bulunanlar Ann adli bu 2 kadına verilen titri çok sevdiler. Anında aynı sevgi terimi orada bulunan bütün eşler için kullanıldı ve “Rotary Ann” ismi kalıcı hale geldi.
Guy Gundaker 1923 yılında R.l. Başkanı oldu, Bru Brunnier’de 1952’de Başkan seçildi. Böylece, ilk Rotary Ann’lerin her ikisi de R.L’ın first Lady’si oldular.

bir yorum bırakın