Uluslararası Rotary Başkanlığına seçilen Sam F. Owori 13 Temmuz 2017, Perşembe günü öldü.

Uluslararası Rotary Başkanlığına seçilen Sam F. Owori 13 Temmuz 2017, Perşembe günü öldü.

Rotary ve insanlık çok büyük bir proje adamını kaybetti. Uluslararası Rotary gelecek dönem Başkanı Sam F. Owori, 13 Temmuz’da ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle beklenmedik bir şekilde öldü. Sam F. Owori 38 yıldır Uganda Rotary Kulübü Kampala üyesiydi.

Sam F. Owori, geçen yıl seçildiğinde “Rotary, karşılıklı sorumluluk ve temel bilinç olarak iç değer ve temel inançla benim için bir yaşam biçimi haline geldi” demişti. Bir başka unutulmaz sözü ise, “Rotary sayesinde birinin daha iyi yaşamasına yardımcı olduğumuzu bilmenin muazzam memnuniyetini hissediyorum.” idi.

Sam F. Owori’nin UR. Rotary’nin 108. başkanlığı dönemi 1 Temmuz 2018’de başlayacaktı. Çok büyük emek verdiği Rotary’in UR Başkanlığı dönemini göremeden vefat etti.

Rotary Uluslararası Başkanı Ian Riseley, “Lütfen Sam’in olağanüstü, çalışkan bir Rotaryen olduğunu hatırlayın” ve “Bu zor zamanda, eşi Norah’ını, Owori ailesini ve Sam’in dünyadaki milyonlarca arkadaşını unutmamanızı rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Sam F. Owori’nin liderliğinde Uganda’daki kulüp sayısı 29 yıl boyunca dokuzdan 89’a yükselmişti.

Rotary Uluslararası Başkanı Ian Riseley,  Sam F. Owori için “Rotary’de fark yaratmak için inanılmaz bir tutkusu vardı, her projenin, dünyadaki barış ve refahın adeta bir motoru haline gelmesi için içindeki coşku ve tutkuyu gururla kullanıyordu” dedi.

Sam F. Owori, 2020 yılına kadar amacı bölgede kurumsal yönetişim ilkeleri ve uygulamalarında mükemmelliği teşvik etmek olan Uganda Kurumsal Yönetim Enstitüsü’nün en üst düzey yöneticiliğini yapacaktı. Daha öncede Afrika Kalkınma Bankası’nın Genel Müdürü ve Uganda Ticaret Genel Müdürü olarak görev yapmıştı. Bank Ltd. ve Uganda Development Bank direktörü idi. Ayrıca Uganda Merkez Bankası şirket sekreteri olarak görev yapıyordu.

FAULU (U) Ltd. (Yatırım Bankası), Uganda Kalp Enstitüsü, Afrika Aile Araştırmaları Merkezi, Mulago Hastane Kompleksi, Mukono Theological College ve Kampala Kent Konseyi dahil olmak üzere çeşitli kurulların üyesi ve başkanlığını yapmıştı.

Sam F. Owori, aynı zamanda Afrika Uganda Darülacezesinin başkan yardımcısı ve PACE Denetim Komitesi (Ulaştırılabilir Erişilebilir Sağlık, İletişim ve Eğitim Programı) yönetim kurulu ve başkanıydı.

Rotary Uluslararası Başkanı Ian Riseley, “Sam pek çok açıdan özel bir kişiydi ve beklenmedik ölümü Rotary ve iş dünyası için büyük bir kayıptır” dedi. Riseley, “Buna ek olarak, onun hayatımıza kattıklarını anmak için planlar yapıyoruz ve detaylar oluşturuyoruz.” dedi.

Rotary, bu doğrultuda Sam F. Owori’nin şerefine bir anma fonu kuracak. Çok kısa sürede Rotary tarafından bu konu ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sağlanacağı açıklandı.

Ankara Bahçelievler Rotary KULÜBÜ OLARAK Bizler de UR. Rotary’nin 108. Başkanlığı dönemini göremeden ölen bu büyük Rotaryen’in, Sam F. Owori’nin ölümünden duyduğumuz derin acıyı paylaşıyoruz. Saygılarımızla.