DÜNYA ANLAYIŞ AYI

Rotaryenler için Şubat ayı çok özel bir ay’dır. Çünkü Şubat ayı Rotaryenlerce “Dünya Anlayış Ayı” olarak kabul edilmiştir. Bu ay aynı zamanda 23 Şubat 1905 yılında yapılmış ilk Rotary toplantısının yıldönümüdür ve şimdilerde “Dünya Anlayış ve Barış Günü” olarak anılmakta ve kutlanmaktadır.
Uluslararası Rotary tarafından Dünya Anlayış ayı kutlamalarında dünyadaki tüm Rotary kulüplerinin yapmakta oldukları haftalık toplantılarda bu günü özel programlarla anmaları ve kutlamaları ve özellikle Dünya barışı için anlayış ve Iyiniyetin önemini vurgulayan kutlama çalışmaları ve özel faaliyetler düzenlemeleri istenir.
Bu özel ay içerisinde yapılan kutlamalar için kulüplerin birçoğu uluslararası konuşmacılar davet eder, gençlik mübadele programı ile gelmiş gençleri çağırır, üniversitede okuyan yabancı ve burslu öğrencileri ile birlikte grup eğitim mübadelesi üyeleri toplanarak yeni programlar planlarlar. Uluslararası konular hakkında görüşmeler yapar, uluslararası kültürel ve sanat ağırlıklı konularda eğlenceler düzenleyip uluslararası anlayışa ağırlık veren benzeri programlar düzenlerler.
Kulüplerin büyük bir kısmı ise uluslararası bir toplum hizmeti verebilmek için bir fırsat yaratır veya bir başka ülke kulübü ile temas kurarlar. Bu ay içerisinde bir Rotary Dostluk Mübadele programına başlamak; 3-H projesi veya Polio Plus programını desteklemek veya bir başka Rotary Vakfı programı girişimi çok uygun ve anlamlı bir Rotary faaliyeti olur.
Dünya anlayış ayı içerisinde yapılan bu tür çalışmalar ve etkinlikler her dört Hizmet Avenüsü içinde yeni gelişimler ve atılımlar yapmak için eşi bulunmaz bir fırsat teşkil eder. Böylece Rotary’nin bitmek bilmeyen, iyiniyet, barış ve anlayış arayışının tüm dünyaya yayılması mümkün olur.

bir yorum bırakın