(R. I.) ULUSLARARASI ROTARY DÜNYA BAŞKANLIĞI OFİSİ

Rotary lnternational – Uluslararası Rotary merkezi her zaman Amerika Birleşik Devletlerinin lllinois Eyaleti, Chicago şehrinde olmuştur. Onceleri Chicago şehri içerisinde bir binada iken 1954 yılında civar bir yerleşim merkezi olan Evanston’da güzel bir binaya kavuşunca, merkez oraya taşındı. Ridge Avenue üzerindeki bu bina 1980 yıllarına kadar Rotary’ni sekreterlik ihtiyaçlarına yeterli gelirken 1980’li yıllardaki yeni gelişmeler, Rotary Vakfının kurulması ve Polio Plus programı ile çocuk felcine karşı başlatılan aşı kampanyası çalışmaları sırasında merkez bina dar gelmeye başladı ve civarda yeni binalara bazı bölümler taşındı.
1987 yılında 18 katlı modern bir bina Evanston’da yapıldığında, gelecek yıllardaki büyümeye yeterli olacağı hesaplanarak satın alındı. 1977 yılı yapımı olan bu çelik yapılı ve cam kaplı bina 40.000 metrekarelik büro ve kullanılabilir kapalı alanlı olup bunun üçte ikilik bir bölümü halen başka ticari kuruluşlara kiralanmaktadır. Ancak, ilerideki ihtiyaçlara göre kiracıları çıkartıp Rotary amaçları için kullanılması mümkündür.
Binada 190 kişi alacak büyük bir toplantı salonu büyük bir otopark, 300 kişilik kafeterya ve merkez bürolarda çalışan yaklaşık 400 kişilik kadro için bölümler vardır. Onsekizinci kat Yönetim katı olup R. 1. Yönetim Kurulu ve Komite toplantıları için özel konferans salonları ve R. 1. Başkanlık makam odası, başkan yardımcısı ve genel sekreterin çalışma odaları bulunmaktadır.
One Rotary Center adıyla anılan bu merkez bina, Uluslararası (R. 1.> Rotary’nın gelecek yıllardaki çalışmalarını karşılayabilecek büyüklük ve kullanım kolaylığına sahiptir.

bir yorum bırakın