ROTARY’Yİ YENİ ÜYELERLE PAYLAŞMA

Rotaryenlerin birçoğu, üyeliklerin sorumlulukları ve görevlerini toplantılara katılmakla, kulübün hizmet fonlarına katılmakla ve etkinliklerde bulunmakla yerine getirdiklerine inanırlar. Ama bunlar yeterli değildir.
Bir Rotary kulübüne üye olunurken istlenilen görevlerden genelde unutulan veya ihmal edilen şey, gerçekte, “Rotary’yi paylaşmak” olgusudur. Rotary lnternational’ın ana politikası her rotaryen kişinin görevini açık seçik belirtmiştir. Şöyleki:
“Rotary’yi yeni üyelerle paylaşma zorunluluğu ve kaliteli kişilerin Rotaryen olmasını teşvik ederek Rotary’yi genişletmek için yardımcı olmak” her üyenin başta gelen yükümlülüğüdür. Gerçekte ise, Rotary kulüplerindeki üye rotaryenlerin yüzde otuzdan azı kulübe yeni üyelik için teklif sunmaktadırlar. Yani, bir anlamda, kaliteli yeni üyeler bulup Rotary’yi onlarla paylaşmak zevkinden mahrum çok sayıda Rotaryen üye bulunmaktadır.
Rotary kulüplerinin kulüp üyeliği politikası şöyle çizilmiştir. “Bir Rotary kulübünün toplumla uyum halinde olabilmesi ve toplumdaki muhtaç kişilerin gereksinimlerini karşılayabilmesi ancak bölgedeki en seçin ve kaliteli kişileri bünyesine almasıyla mümkün olabilir.” Bu çok zor da değildir. Bu elinizin altındaki telefon rehberin sarı sayfalarına bir göz atmanız bile, Rotary bünyesinde her meslek gurubunun ve her iş alanının temsil edilmediğini ve çok sayıda kaliteli kişinin henüz Rotary’ye katılmaya davet edilmemiş olduğunu gösterir.
Bir Rotary kulübüne üye olma daveti ancak bir başka Rotaryen tarafından yapılabilir. Bu kişi bir komşu, bir müşteri, bir satış müdürü bir üst düzey yöneticisi, bir iş ortağı, mesleğinde uzman bir profesyonel veya bir başka elit kişi olabilir. Madem ki Rotary’yi paylaşmak için bir yükümlülüğünüz vardı o halde yapılacak işlem çok basittir; 0 kişiyi aranıza davet etmek. Herhalde her Rotaryen, Rotaryen olmaya değer bir başka kişi tanıyordur.

bir yorum bırakın